Kategorie
Kraków Ogłoszenia

Jare Gody 2019 – Kraków

Gromada MIR o. Kraków ma przyjemność zaprosić na obchody Jarego Święta, które odbędą się 16 marca 2019 roku. Obrzęd przeprowadzony zostanie na Zakolu Wisły w Krakowie-Podgórzu.

Wzorem naszych ojców i matek pożegnamy tego dnia odchodzącą już Marzannę. Wspomnimy mit o stworzeniu świata, a także kosmiczną walkę Peruna z Welesem, gdy Gromowładny pokonuje swego adwersarza, uwalniając wiosenne wody. Powitamy również młodego Jarowita, przybywającego ożywić zastygłą w trakcie zimy przyrodę. Sława im!

Tuż przed obrzędem ubierzemy wspólnie kukłę Marzanny, stąd zwracamy się z prośbą o przynoszenie wszelkiego rodzaju wstążek i innych rzeczy, które można doń przyczepić – w tym również wszelkiego rodzaju karteczek z życzeniem zabrania rzeczy, których nie chcemy już w nowym roku. Mile widziane będą również instrumenty i inne przyrządy wydające dźwięki, którymi będziemy hałasować w celu przegnania zimy.

Przypominamy, że ogień rozpalany w trakcie obrzędu jest święty. Obowiązuje kategoryczny zakaz wrzucania do niego czegokolwiek prócz ofiar, jak również śmiecenia na terenie wokół. Z tego względu zalecamy wcześniejsze przygotowanie worka na odpady.

Ponadto osoby chcące wziąć udział w święcie prosimy o przyniesienie ze sobą miodów pitnych na ofiary. Niewykorzystane miody z pewnością przydadzą podczas biesiady, na którą z kolei udamy się po obrzędzie. Miejsce biesiady zostanie jeszcze podane do wiadomości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *